Języki:

Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32486646 miejsc. Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..

Brzeg - najnowsze komentarze

  • Koszary ul Mołujowicka JW-37 84., lija gość napisał 10 lat temu:
    Koszary to Historia. Teren sprzedawano już 30 04 2013 r. W obrysie znajduje się Park Maługowicki
  • Biuro Podróży Magellan, Michał gość napisał 11 lat temu:
    wczasy, wycieczki, bilety - oferty najlepszych polskich biur podróży: Itaka, Rainbowtours, Grecos, Sindbad i wielu innych
  • Kaplica św. Jadwigi, Ula gość napisał 12 lat temu:
    Kaplica św. Jadwigi - przylegająca do zamku od południowego zachodu. Stanowi pozostałość dawnego kościoła kolegiackiego Św. Jadwigi ufundowanego w 1368 roku przez księcia Ludwika I. Budowę zakończono w 1371 roku. W 1534 roku przekazano ją protestantom, a w 1567 roku zamieniona została na mauzoleum Piastów brzeskich przez Jerzego II. Wtedy to zbudowano kryptę grobową, gdzie pochowano największą ilość Piastów oraz wykonano bogaty wystrój malarsko - rzeźbiarski. Gotycka, murowana z cegły, pięcioprzęsłowa z trójbocznym zamknięciem. Na zewnętrznych ścianach kaplicy, na jego przyporach umieszczono płaskorzeźby o charakterze heraldycznym. Na górnych tarczach wykuto orły śląskie, a na dolnych herby księstw brzeskiego i legnickiego. We wnętrzu na uwagę zasługuje kamienna figura św. Jadwigi z ok. 1370 roku - najstarszy znany posąg tej świętej. Ołtarz rokokowy z ok. 1780 roku z obrazem Bernarda Krause przedstawiającym św. Jadwigę.
  • Kościół pw. św. Mikołaja, Ula gość napisał 12 lat temu:
    Kościół p.w. św. Mikołaja - gotycka bazylika trzynawowa zaliczana do największych świątyń gotyckich na Śląsku. Budowana w latach 1370 - 1417, w początkowym okresie przy wydatnym wsparciu księcia Ludwika I. Postawiono ją na miejscu wzmiankowanego w 1279 roku kościoła. Budowę rozpoczął mistrz Günther z Wrocławia, a sklepienia nawy głównej wznosił w końcowej fazie realizacji mistrz Henryk. Gotycki, trójnawowy, bazylikowy kościół z niewyodrębnionym prezbiterium o trójbocznym zamknięciu, murowany z cegły. Od południa dobudowane dwie kaplice św. św. Barbary i Katarzyny. Kościół Św. Mikołaja jako główna świątynia mieszczan brzeskich od początku swego istnienia posiadała bardzo bogaty wystrój, z którego do dzisiaj nie zachowało się wiele elementów. Do najcenniejszych zaliczyć należy ścienne polichromie na południowej ścianie zakrystii z ok. 1450 roku, przedstawiające Ukrzyżowanie Chrystusa, Mszę św. Grzegorza, Męczeństwo Dziesięciu Tysięcy. Z czasów gdy kościół należał do brzeskich protestantów pozostał zespół kamiennych epitafiów, z których na wyróżnienie zasługują epitafium rodziny Kerberów z ok. 1570 roku, epitafium rodziny Heusslerów z ok. 1586 roku, oraz portretowe epitafium Piotra Thomasa z 1603 roku. Zniszczony w 1945 r., dzięki inicjatywie ks. K. Makarskiego odbudowany w latach 1958-67. Zdobiący obecnie prezbiterium ołtarz gotycki z 1500 roku przedstawiający Św. Rodzinę został przeniesiony do brzeskiej świątyni z kościoła w Bąkowie pod Grodkowem.
  • Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Ula gość napisał 12 lat temu:
    Pofranciszkański kościół św. Piotra i Pawła - najstarszy brzeski kościół, wzmiankowany już w 1285 roku, poświęcony w 1338 roku. W obecnej postaci, zmienił swój pierwotny wygląd na skutek wielu przebudów. Kościół należał do klasztoru franciszkanów, zabudowania którego znajdowały się po północnej stronie. Wczesnogotycka świątynia murowana z cegły z korpusem nakrytym sklepieniem sieciowym i wydłużonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Na styku korpusu i prezbiterium od południa wieża, której górna część runęła w 1997 roku. Po wprowadzeniu luteranizmu franciszkanie opuścili klasztor w 1527 roku, w 1582 roku przyjął go książę Jerzy II, który przeznaczył go na arsenał. Od 1930 roku użytkowany jako magazyn. W 1997 roku zawaliła się wieża wraz z częścią murów.
  • Przedszkole nr 2, agata gość napisał 13 lat temu:
    Brak nowosci,strona glowna dawno nieaktualna.
  • Koszary ul Mołujowicka JW-37 84., Scathlock napisał 14 lat temu:
    M 1 w schronie amunicyjnym;)
  • Koszary ul Mołujowicka JW-37 84., luzz napisał 14 lat temu:
    Ten teren też już można kupić. Przeznaczenie - mieszkaniówka ;]
  • Zamek Piastów Śląskich, M gość napisał 18 lat temu:
    Do zwiedzania od wtorku do niedzieli!!